Cijene goriva: Hrvatska iznad prosjeka regije, ali daleko od najskupljih

Bez autora
Nov 25 2024

Prosječne cijene benzina u Europi za studeni 2024. pokazuju značajne razlike među državama.

Hrvatska bilježi prosječnu cijenu benzina od 1,54 eura po litri, što je iznad prosjeka u regiji jugoistočne Europe.

U usporedbi sa susjednim zemljama, Srbija ima nižu cijenu od 1,19 eura, dok je u Sjevernoj Makedoniji cijena 1,26 eura po litri.

Najskuplje gorivo u Europi nalazi se u Danskoj i Nizozemskoj, gdje cijena litre Eurosupera 95 iznosi 1,93 eura. Slijedi Švicarska s 1,86 eura te Norveška s 1,80 eura po litri.

Nasuprot tome, najjeftinije gorivo je u Rusiji, gdje cijena iznosi samo 0,57 eura po litri.

Infografika donosi cijene goriva u Europi u studenom 2024.:

A na svjetskim tržištima cijene nafte prošloga su tjedna porasle za oko 6 posto, dosegnuvši najviše razine u posljednja dva tjedna. Cijena barela na londonskom tržištu porasla je za 5,8 posto, na 75,17 dolara, dok je na američkom tržištu skočila 6,3 posto, na 71,24 dolara. Ovi su rastovi potaknuti rastućim geopolitičkim napetostima, osobito eskalacijom sukoba između Rusije i Ukrajine.

Geopolitički faktori dodatno opterećuju energetsko tržište

Napetosti su se intenzivirale nakon što je Ukrajina upotrijebila projektile zapadne proizvodnje za napade na ruski teritorij, dok je Rusija odgovorila raketnim napadima na Ukrajinu. Takvi sukobi povećavaju strah od dugoročnih šteta na infrastrukturi za proizvodnju nafte i plina, što dodatno podiže cijene energenata.

John Evans iz PVM-a ističe da trgovci strahuju kako bi ovakvi napadi mogli izazvati "nehotične" posljedice na globalnom tržištu energije, podsjećajući na ljetne ukrajinske napade na rafinerije i vojne instalacije u Rusiji.

Ekonomija i vremenski uvjeti utječu na cijene

Dodatni pritisak na cijene dolazi od veće potražnje uzrokovane hladnijim vremenom te rastom rafinerijskih marži. Istovremeno, trgovci se nadaju jačanju potražnje iz Kine, potaknutoj novim gospodarskim mjerama, kao i gospodarskom oporavku eurozone nakon smanjenja kamatnih stopa Europske središnje banke.

Unatoč ovim čimbenicima, rast cijena nafte donekle je ograničen jačanjem dolara prema drugim valutama, što naftu čini skupljom za zemlje koje koriste alternativne valute.

Dok cijene goriva u Europi ostaju visoke, energetska i geopolitička situacija nastavljaju oblikovati globalno tržište i utjecati na svakodnevne troškove građana.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik